Skip to main content
Media
May 31, 2022

Koha.net – “Nga Revolucioni në Evolucion” 10 vjet me FemArt Festival

Festivali i parë feminist në Kosovë e më i madhi në rajon, FemArt sjell edicionin e 10-të për dhjetë ditë me radhë, 14-23 qershor, 2022, i cili vjen për të…
Media
May 31, 2022

Kult Plus – “Nga Revolucioni në Evolucion” 10 vjet me FemArt Festival

Festivali i parë feminist në Kosovë e më i madhi në rajon, FemArt sjell edicionin e 10-të për dhjetë ditë me radhë, 14-23 qershor, 2022, i cili vjen për të…
Media
May 31, 2022

Shqip.com – Festivali feminist “FemArt”, për dhjetë ditë bënë thirrje për barazi e drejtësi

Festivali feminist më i madh në Kosovë e rajon mbahet edhe sivjet. Festivali FemArt, do të mbledhë artistët dhe aktivistet vendore e ndërkombëtare, me moton “Nga revolucioni në evolucion”. Në…
Media
May 31, 2022

RTV 21 – FemArt, festivali i parë feminist në Kosovë

Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis ka njoftuar se Festivali i parë feminist në Kosovë e më i madhi në rajon, FemArt sjell edicionin e 10-të “Nga Revolucioni në…
Media
May 31, 2022

Reporteri.net – Nga revolucioni në evolucion – FemArt për 10 ditë do të shfaqë aftësinë e grave artise

Evolucioni feminist vazhdon. Sivjet edhe më i gjerë e më i plotë. Artiste, aktiviste e feministe vendore dhe ndërkombëtare pikëtakohen sërish në Festivalin e parë feminist në Kosovë e më…
Media
May 31, 2022

Koha.net – FemArt sivjet vjen me moton “Nga Revolucioni në Evolucion”

FemArt sivjet do të mbahet me moton “Nga revolucioni në evolucion. Përmes një komunikate për media, qendra ArtPolis ka njoftuar se evolucioni feminist vazhdon, madje sipas tyre, sivjet edhe më…
Media
May 31, 2022

Kallxo.com – Festivali feminist ‘FemArt’ do mbahet për 10 ditë në qershor të këtij viti

Festivali feminist FemArt edhe këtë vit do mbledhë aktivistë e artistë të ndryshëm në edicionin e dhjetë me moton “Nga Revolucioni në Evolucion”. Festivali pritet të mbahet nga data 14-23…
Media
May 31, 2022

Bota Sot – Festivali feminist “FemArt”, për dhjetë ditë bënë thirrje për barazi e drejtësi

Festivali feminist “FemArt” Festivali feminist më i madh në Kosovë e rajon mbahet edhe sivjet. Festivali FemArt, do të mbledhë artistët dhe aktivistet vendore e ndërkombëtare, me moton “Nga revolucioni…
Media
April 13, 2022

CITIES BY NIGHT ACROSS BORDERS

We are happy to announce that the project CITIES BY NIGHT ACROSS BORDERS is one of the 19 projects selected by Perform Europe. A project created from the art work…
Media
November 17, 2020

Femart 8-të publikon raportin “Drejt Solidaritetit dhe Bashkëpunimit” – me një konferencë ndërkombëtare shpalosi të arriturat e grave dhe atë se çka duhet bërë tutje

Insajderi Përmes publikimit të raportit me titull  “Drejt Solidaritetit dhe Bashkëpunimit” dhe konferencës ndërkombëtare, Festivali Femart, i cili ka nisur rrugëtimin e tij të tetë me moton “Solidaritet dhe Qëndrueshmëri”,…
Media
November 17, 2020

Femart’s 8th edition celebrates resilience and solidarity in challenging times

Prishtina Insight The six day Femart festival featuring performances, film screenings and panel discussions begins in Prishtina on Thursday. From Thursday until next Tuesday, the eighth edition of the six-day…
Media
November 17, 2020

FemArt, festivali që në kohë pandemie zgjati dorën e “Solidaritetit dhe qëndrueshmërisë”

In Insjaderi   02 Nëntor 2020 Pas një mbyllje të totale si masë për tu mbrojtur nga pandemia COVID-19, të gjitha festivalet artistike u shndërruan në festival online. Por festivali FemArt,…
KultPlus Femart 8Media
October 13, 2020

Me moton ‘Solidaritet dhe Qëndrueshmëri’, fillon edicioni i tetë i Festivalit ‘FemArt’

KultPlus Me moton ‘Solidaritet dhe Qëndrueshmëri’, fillon edicioni i tetë i Festivalit ‘FemArt’ Për herë të tetë, Qendra për Art dhe Komuniteti ‘Artpoli’, organizon ‘FemArt’, Festivalin ndërkombëtar për Artiste dhe…
Rtv 21 femart 8Media
October 13, 2020

Festivali i parë në Prishtinë që sivjet do të mbahet me publik

RTV 21 Për herë të tetë, Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis organizon FemArt – Festivalin Ndërkombëtar për Artiste dhe Aktiviste, në Prishtinë, Kosovë nga data 15 – 20 Tetor, 2020 (6 ditë)…
Konica.al_femartMedia
October 13, 2020

Fillon edicioni i tetë i Festivalit ‘FemArt’

Konica.al 10.10.2020 Për herë të tetë, Qendra për Art dhe Komuniteti ‘Artpoli’, organizon ‘FemArt’, Festivalin ndërkombëtar për Artiste dhe Aktiviste në Prishtinë, duke filluar nga data 15 tetor e që…
Femart-2020Media
April 27, 2020

“FemArt” në edicionin e shtyrë pyet për fuqinë e grave

Koha.net 20.04.2020 Shkruan: Alberina Haxhijaj Prishtinë, 19 Prill - Edicioni i 8të i “FemArt”, që është festivali i parë dhe i vetëm feminist në Kosovë, gjatë muajit tetor do të…
Poster shqipMedia
April 15, 2020

Syri.net – FemArt nga sot deri më 16 qershor

10/06/2019 Qendra për Art dhe Komunitet - Artpolis për herë të shtatë, organizon festivalin FemArt – Festivali Rajonal për Artiste, që do të mbahet në Prishtinë nga sot deri më…
KohaNet-Opening nightMedia
April 15, 2020

Koha.Net – Hapet edicioni i 7-të i “FemArt Festival” me ekspozitën “Bëhu Fytyra Ime”

11 qershor 2019 Brenda objektit të hotelit “Grand” ndodhet një prej hapësirave ku janë kryer dhunime gjatë luftës në Kosovë. Dy dekada pas çlirimit, në këtë vend janë ekspozuar dëshmi…