Skip to main content

FEMART 10

NGA REVOLUCIONI NË EVOLUCION

Evolucioni feminist vazhdon. Sivjet edhe më i gjerë e më i plotë. Artiste, aktiviste e feministe vendore dhe ndërkombëtare pikëtakohen sërish në Festivalin e parë feminist në Kosovë e më të madhin në rajon, FemArt.

FemArt 10, për dhjetë ditë me radhë, 14-23 qershor 2022, vjen për të shpërfaqur aftësinë e grave artiste, për t’u përmbushur, inspiruar e për të gjetur paqen. Mblidhemi për të festuar një dekadë të njohjes e nderimit të guximit të grave artiste, fuqisë kreative, e angazhimit të tyre për barazi e drejtësi përmes shfaqjeve teatrore, performancave, baletit flamengo, vallëzimit bashkëkohorë, konferencave, ekspozitave e prezentimeve nga Kosova, Shqipëria, Serbia, Austria, Portugalia, Spanja, Izraeli, Ishujt Reunion, Italia e Franca.

Program

HAPJA E FESTIVALIT

20:00
Teatri Kombëtar i Kosovës - Foyer

Premiera e Shfaqjes Teatrore “Kosova: toka e shpirtrave të trazuar”/ Kosovë

Autore: Shqipe Malushi Regjia: Zana Hoxha Dramaturgjia: Shpëtim Selmani Koreograf: Robert Nuha Aktorë/e: Donikë Ahmeti, Kushtrim Qerimi, Kaltrinë Zeneli, Edlir Gashi, Qendresa Kajtazi, Mikel Markaj, Zhaneta Xhemajli Soliste/ë: Donika Rushiti, Shaban Behramaj, Urta Haziraj, Etrit Nura Kërcimtarë/e: Altina Binaku, Qendrim Makolli, Erza Grajqevci, Patriot Osmani Kostumograf: Arbnor Brahimi Videoproduksioni: Florian Canga Asistente dhe organizatore: Elira Lluka Skenografia: Arben Shala Tonist: Arben Aliu Ndriqimi: Sherif Sahiti dhe Mursel Bekteshi
20:00 - 21:30
Teatri Kombëtar i Kosovës

KOKTEJ DHE NDEJË - Muzika: Lilac

21:30 - 22:15
Teatri Kombëtar i Kosovës

Performancë “Këmbëgjatet” / Shqipëri

Performuese: Juxhina Madhi & Sabina Troshku
12:00 - 13:00
Sheshi “Skënderbeu”

“Këmbëgjatet” - Akrobacion & Lojë me flakë / Shqipëri

Juxhina Madhi dhe Sabina Troshku
20:00 - 20:45
Teatri Kombëtar i Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecje/Eksplorim i rrugëve të Prishtinës (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

Koncert nga Christine Salem / Ishujt Reunion

Këngëtare dhe kajambiste: Christine Salem Perkusion: Jacky Malbrouck Kitarë: Seb Martel Perkusion: Anne Laure Bourget Violinë: Frédéric Norel
21:00 - 22:30
Teatri Oda, Prishtinë

Punëtoria Mozaiku Klimatik / Francë

Facilitatorë: Marie Grovel dhe Ben Dida
10:00 - 13:00
Skena e vogël në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Shfaqje Teatrore “Babai dhe Babai”/ Kosovë

Autor: Jeton Neziraj Regjia: Kushtrim Koliqi Aktorë/e: Ilire Vinca, Bujar Ahmeti dhe Kosovare Krasniqi Muzika: Adhurim Grezda Kostumet: Njomëza Luci Skenografia: Mentor U. Berisha Ndriçimi: Skender Latifi Asistent Regjie: Kaltërim Balaj Video: Leart Rama Dizajn: Florian Mehmeti
21:00 - 22:15
Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku”, Prishtinë

“Qytetet Natën” nga Valentina Medda

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecje/Eksplorim i rrugëve të Prishtinës (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

Trajnim “Edukimi i grave të reja mbi feminizmin” / Kosovë

Nevenka Rikalo dhe Gordana Toskic
10:00 - 14:00
CEC - Qendra e Energjisë Qytetare, Graçanicë

Performancë “Vals i këputun” / Gjermani, Shqipëri

Regjia dhe koreografia: Gentian Doda Muzika: Çezar Aliaj Luajnë: Rosella Pellicciotti, Fjorald Doci, Elton Cefa, Gentian Doda Kostumografia dhe dizajnimi i ndriçimit: Gentian Doda Produksioni: ‘was bleibt kollektiv | Gentian Doda’ Menaxher: Fabrice Edelmann
20:00 - 20:45
Teatri Kombëtar i Kosovës

“Në prag të thyerjes"

Dekadenca dhe Markiza de Sada / Serbi
21:00 - 21:30
Teatri Dodona

“Nata e Divave”

Dekadenca dhe Lady K /Serbi
21:30 - 22:30
Teatri Dodona

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecje/Eksplorim i rrugëve të Prishtinës (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

Shfaqje Teatrore “Burrat” / Portugali

Krijimi dhe Regjia: Pedro Alves Aktoret: Leonor Cabral, Joana Cotrim dhe Carolina Figueiredo Video-regjia: Ricardo Reis Mjeshtër i dritave dhe zërimit: Karlos Arroja Skenografia: Pedro Silva Dizajni i kostumeve: Helena Guerreiro Drejtuese e produksionit: Inês Oliveira Asistent regjie: Milene Fialho Prodhimi Ekzekutiv dhe Fotografia: Catarina Lobo
20:00 - 22:00
Teatri Kombëtar i Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Mbledhja e të dhënave nga ecjet/eksplorimet e rrugëve të Prishtinës (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
12:00 - 13:00
Përgatitja e hartave & Prova (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

LIGJËRATË DHE PERFORMANCË “25 GOTA VERË” NGA DAH TEATËR / SERBI

Teksti dhe koncepti: Dijana Miloševid Dramaturgjia: Dubravka Kneževid Përkthimi nga serbishtja në anglisht: Donka Torov Muzika: Nebojša Ignjatovid dhe "Secondhanders"
20:00 – 21:00
Shtëpia e Kulturës, Gusterica (Graçanicë)

Shfaqja Teatrore “Burrneshat” nga Qendra Multimedia dhe Teatri Oda

Ora: 20:00 - 21:30 Aktiviteti: Shfaqja Teatrore “Burrneshat” nga Qendra Multimedia dhe Teatri Oda Autor: Jeton Neziraj Regjisor: Erson Zymberi Aktorë/e: Tringa Hasani, Semira Latifi dhe Kushtrim Qerimi Skenografia: Bekim Korça Muzika: Trimor Dhomi Koreografia: Gjergj Prevazi Kostumet: Yllka Brada
20:00 – 21:30
Teatri Oda

KONFERENCË & PUBLIKIM RAPORTI “GJINIA DHE MARRËDHËNIET E PUSHTETIT” - #METOO NË ARTE: NGA THIRRJET TEK NDRYSHIMI STRUKTUROR / NGA IETM (RRJETI NDËRKOMBËTAR PËR ARTET PERFORMUESE BASHKËKOHORE), ON THE MOVE – OTM, DHE FACE – FRESH ARTS COALITION EUROPE / PJESË E PROJEKTIT ERASMUS+ SHIFT

Autore: Marta Keil (IETM), Katie Kheriji-Watts (OTM)
11:00 - 14:30
Biblioteka Kombëtare e Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
12:00 - 13:00
Përgatitja e hartave & Prova (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

Master klasë

Miriam Engel - Angela Dance Co. / Izrael
16:00 - 18:30
Teatri Kombëtar i Kosovës

Shfaqja Teatrore & Diskutim “Enigma e Revolucionit” / DAH Teatër - Serbi

Regjia: Dijana Milošević Dramaturgjia: Duca Knezheviq Autorët, teksti i të cilëve u përdor në shfaqje: Bertold Brecht, Noam Chomsky, Camilo Cienfuegos, Fanya Kaplan, Daniil Kharms, Rosa Luxemburg, Vladimir Mayakovsky, Ulrike Meinhof, Adam Mickiewicz, Sergey Nechayev, Pablo Neruda, Herbert Read, Gerhard Aktorët/et: Evgenija Eškina Kovačević, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić
20:00 – 21:30
Teatri Oda

Master klasë

Nga Miriam Engel - Angela Dance Co. / Izrael
10:00 - 13:30
Teatri Kombëtar i Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
17:30 - 20:00
Teatri Dodona

Shfaqja Teatrore “Pa zë” / Shqipëri Produksioni: Teatri Kombetar Eksperimental "Kujtim Spahivogli"

Autorët: Amy Nostbakken & Norah Sadava Regjia: Klaudia Piroli Aktoret: Vlera Pylla dhe Enisa Hysa
20:00 - 21:00
Teatri Kombëtar

Demonstrim vetëmbrojtje “Çikat e Sjellshme” / Kosovë

Trajner: Nuhi Gashi
18:00 - 19:00
Sheshi “Skenderbeu”, Prishtinë

Performancë Artistike “Ndal luftën”

Nga Miriam Engel / Izrael
20:00 - 20:45
Teatri Kombetar i Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecjet e drejtuara me publikun (E hapur për publikun) - Prishtinë

Shfaqje Teatrore “Ora e Vdekjes” / Kosovë

Regjia: Ilir Bokshi Dramaturge: Ulpianë Maloku, Agnesa Meholli Kostumografe: Vesa Kraja Aktorë/e: Albulena Kryeziu-Bokshi, Kushtrim Sheremeti, Adrian Morina, dhe Arben Derhemi Skenograf: Bekim Korça Kompozitor: Memli Kelmendi
20:30 – 21:30
Burgu Muze i Prishtinës, Kosovë

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecjet e drejtuara me publikun (E hapur për publikun) - Prishtinë

MBYLLJA E FESTIVALIT PREZANTIM SPECIAL: FLAMENKO BALETI “LUXURIA”/ SPANJËFlamenko Baleti “Luxuria”/ Spanjë

Kitarë: Jordi Centeno Alfaro Bateri: Alberto Garrido Lopez Saksofon: Rafael Palomares Soriano Këngëtar: Joel Luque Muñoz Kërcimtare/regjisore: Paula Sánchez Reyes Kërcimtar/regjisor: David Gutiérrez Molina Kërcimtaret: Alicia Reyes Gambin, Andrea Amaya Berge, Maria Bardolet Garcia, Alba Soto Díaz, Estefanía Victoria Maiz Rubio Ndriçimi: Daniel Pecellín Vilar Zërimi: Marcos Prieto Cervera Menaxheri: Jaime Trancoso González
21:30 – 23:00
Teatri Kombëtar i Kosovës
Promo

FemArt 10 – Nga Revolucioni në Evolucion

From Our last edition

Femart

Through the Years

Have a look!
Edicioni i 10 i Femart Festival

F...sexism

Më shumë!

Latest News

Blog
July 20, 2023

NJË NGJARJE PËR KOSOVËN, FESTIVALI FEMART DHE FEMINIZMI PËR TË “KALLUR TUTËN”

Nga Johanna Mertinz Më 15-21 Maj, 2023 në Prishtinë dhe Mitrovicë, Republika e Kosovës ka zënë vend edicioni i 11-të i festivalit të parë feminist në Ballkanin Perëndimor – “FemArt…
Blog
June 8, 2023

REFLEKSIONE

“FemArt 11: Ndezja e Zjarrit të Guximit dhe Fuqizimit - Një festim frymëzues i feminizmit dhe artit, që sfidon kufijtë dhe bashkon komunitetet, duke lënë një gjurmë të patjetërsueshme në…
Blog
June 8, 2023

KALLE TUTËN / Hapja e edicionit të 11-të të Festivalit FemArt

Nga Ivana Biliq Nëse kosovarët nuk janë të lirë të shkojnë në botë, mirë, FemArt ua ka sjellë gjithë botën në një festival teatror njëjavor. Më shumë se 150 artistë…
Organized by:
General Sponsor:

Donors & Partners