Skip to main content

FEMART 10

NGA REVOLUCIONI NË EVOLUCION

Evolucioni feminist vazhdon. Sivjet edhe më i gjerë e më i plotë. Artiste, aktiviste e feministe vendore dhe ndërkombëtare pikëtakohen sërish në Festivalin e parë feminist në Kosovë e më të madhin në rajon, FemArt.

FemArt 10, për dhjetë ditë me radhë, 14-23 qershor 2022, vjen për të shpërfaqur aftësinë e grave artiste, për t’u përmbushur, inspiruar e për të gjetur paqen. Mblidhemi për të festuar një dekadë të njohjes e nderimit të guximit të grave artiste, fuqisë kreative, e angazhimit të tyre për barazi e drejtësi përmes shfaqjeve teatrore, performancave, baletit flamengo, vallëzimit bashkëkohorë, konferencave, ekspozitave e prezentimeve nga Kosova, Shqipëria, Serbia, Austria, Portugalia, Spanja, Izraeli, Ishujt Reunion, Italia e Franca.

Program

HAPJA E FESTIVALIT

20:00
Teatri Kombëtar i Kosovës - Foyer

Premiera e Shfaqjes Teatrore “Kosova: toka e shpirtrave të trazuar”/ Kosovë

Autore: Shqipe Malushi Regjia: Zana Hoxha Dramaturgjia: Shpëtim Selmani Koreograf: Robert Nuha Aktorë/e: Donikë Ahmeti, Kushtrim Qerimi, Kaltrinë Zeneli, Edlir Gashi, Qendresa Kajtazi, Mikel Markaj, Zhaneta Xhemajli Soliste/ë: Donika Rushiti, Shaban Behramaj, Urta Haziraj, Etrit Nura Kërcimtarë/e: Altina Binaku, Qendrim Makolli, Erza Grajqevci, Patriot Osmani Kostumograf: Arbnor Brahimi Videoproduksioni: Florian Canga Asistente dhe organizatore: Elira Lluka Skenografia: Arben Shala Tonist: Arben Aliu Ndriqimi: Sherif Sahiti dhe Mursel Bekteshi
20:00 - 21:30
Teatri Kombëtar i Kosovës

KOKTEJ DHE NDEJË - Muzika: Lilac

21:30 - 22:15
Teatri Kombëtar i Kosovës

Performancë “Këmbëgjatet” / Shqipëri

Performuese: Juxhina Madhi & Sabina Troshku
12:00 - 13:00
Sheshi “Skënderbeu”

“Këmbëgjatet” - Akrobacion & Lojë me flakë / Shqipëri

Juxhina Madhi dhe Sabina Troshku
20:00 - 20:45
Teatri Kombëtar i Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecje/Eksplorim i rrugëve të Prishtinës (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

Koncert nga Christine Salem / Ishujt Reunion

Këngëtare dhe kajambiste: Christine Salem Perkusion: Jacky Malbrouck Kitarë: Seb Martel Perkusion: Anne Laure Bourget Violinë: Frédéric Norel
21:00 - 22:30
Teatri Oda, Prishtinë

Punëtoria Mozaiku Klimatik / Francë

Facilitatorë: Marie Grovel dhe Ben Dida
10:00 - 13:00
Skena e vogël në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Shfaqje Teatrore “Babai dhe Babai”/ Kosovë

Autor: Jeton Neziraj Regjia: Kushtrim Koliqi Aktorë/e: Ilire Vinca, Bujar Ahmeti dhe Kosovare Krasniqi Muzika: Adhurim Grezda Kostumet: Njomëza Luci Skenografia: Mentor U. Berisha Ndriçimi: Skender Latifi Asistent Regjie: Kaltërim Balaj Video: Leart Rama Dizajn: Florian Mehmeti
21:00 - 22:15
Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku”, Prishtinë

“Qytetet Natën” nga Valentina Medda

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecje/Eksplorim i rrugëve të Prishtinës (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

Trajnim “Edukimi i grave të reja mbi feminizmin” / Kosovë

Nevenka Rikalo dhe Gordana Toskic
10:00 - 14:00
CEC - Qendra e Energjisë Qytetare, Graçanicë

Performancë “Vals i këputun” / Gjermani, Shqipëri

Regjia dhe koreografia: Gentian Doda Muzika: Çezar Aliaj Luajnë: Rosella Pellicciotti, Fjorald Doci, Elton Cefa, Gentian Doda Kostumografia dhe dizajnimi i ndriçimit: Gentian Doda Produksioni: ‘was bleibt kollektiv | Gentian Doda’ Menaxher: Fabrice Edelmann
20:00 - 20:45
Teatri Kombëtar i Kosovës

“Në prag të thyerjes"

Dekadenca dhe Markiza de Sada / Serbi
21:00 - 21:30
Teatri Dodona

“Nata e Divave”

Dekadenca dhe Lady K /Serbi
21:30 - 22:30
Teatri Dodona

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecje/Eksplorim i rrugëve të Prishtinës (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

Shfaqje Teatrore “Burrat” / Portugali

Krijimi dhe Regjia: Pedro Alves Aktoret: Leonor Cabral, Joana Cotrim dhe Carolina Figueiredo Video-regjia: Ricardo Reis Mjeshtër i dritave dhe zërimit: Karlos Arroja Skenografia: Pedro Silva Dizajni i kostumeve: Helena Guerreiro Drejtuese e produksionit: Inês Oliveira Asistent regjie: Milene Fialho Prodhimi Ekzekutiv dhe Fotografia: Catarina Lobo
20:00 - 22:00
Teatri Kombëtar i Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Mbledhja e të dhënave nga ecjet/eksplorimet e rrugëve të Prishtinës (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
12:00 - 13:00
Përgatitja e hartave & Prova (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

LIGJËRATË DHE PERFORMANCË “25 GOTA VERË” NGA DAH TEATËR / SERBI

Teksti dhe koncepti: Dijana Miloševid Dramaturgjia: Dubravka Kneževid Përkthimi nga serbishtja në anglisht: Donka Torov Muzika: Nebojša Ignjatovid dhe "Secondhanders"
20:00 – 21:00
Shtëpia e Kulturës, Gusterica (Graçanicë)

Shfaqja Teatrore “Burrneshat” nga Qendra Multimedia dhe Teatri Oda

Ora: 20:00 - 21:30 Aktiviteti: Shfaqja Teatrore “Burrneshat” nga Qendra Multimedia dhe Teatri Oda Autor: Jeton Neziraj Regjisor: Erson Zymberi Aktorë/e: Tringa Hasani, Semira Latifi dhe Kushtrim Qerimi Skenografia: Bekim Korça Muzika: Trimor Dhomi Koreografia: Gjergj Prevazi Kostumet: Yllka Brada
20:00 – 21:30
Teatri Oda

KONFERENCË & PUBLIKIM RAPORTI “GJINIA DHE MARRËDHËNIET E PUSHTETIT” - #METOO NË ARTE: NGA THIRRJET TEK NDRYSHIMI STRUKTUROR / NGA IETM (RRJETI NDËRKOMBËTAR PËR ARTET PERFORMUESE BASHKËKOHORE), ON THE MOVE – OTM, DHE FACE – FRESH ARTS COALITION EUROPE / PJESË E PROJEKTIT ERASMUS+ SHIFT

Autore: Marta Keil (IETM), Katie Kheriji-Watts (OTM)
11:00 - 14:30
Biblioteka Kombëtare e Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
12:00 - 13:00
Përgatitja e hartave & Prova (E mbyllur për publikun) - Prishtinë

Master klasë

Miriam Engel - Angela Dance Co. / Izrael
16:00 - 18:30
Teatri Kombëtar i Kosovës

Shfaqja Teatrore & Diskutim “Enigma e Revolucionit” / DAH Teatër - Serbi

Regjia: Dijana Milošević Dramaturgjia: Duca Knezheviq Autorët, teksti i të cilëve u përdor në shfaqje: Bertold Brecht, Noam Chomsky, Camilo Cienfuegos, Fanya Kaplan, Daniil Kharms, Rosa Luxemburg, Vladimir Mayakovsky, Ulrike Meinhof, Adam Mickiewicz, Sergey Nechayev, Pablo Neruda, Herbert Read, Gerhard Aktorët/et: Evgenija Eškina Kovačević, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić
20:00 – 21:30
Teatri Oda

Master klasë

Nga Miriam Engel - Angela Dance Co. / Izrael
10:00 - 13:30
Teatri Kombëtar i Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
17:30 - 20:00
Teatri Dodona

Shfaqja Teatrore “Pa zë” / Shqipëri Produksioni: Teatri Kombetar Eksperimental "Kujtim Spahivogli"

Autorët: Amy Nostbakken & Norah Sadava Regjia: Klaudia Piroli Aktoret: Vlera Pylla dhe Enisa Hysa
20:00 - 21:00
Teatri Kombëtar

Demonstrim vetëmbrojtje “Çikat e Sjellshme” / Kosovë

Trajner: Nuhi Gashi
18:00 - 19:00
Sheshi “Skenderbeu”, Prishtinë

Performancë Artistike “Ndal luftën”

Nga Miriam Engel / Izrael
20:00 - 20:45
Teatri Kombetar i Kosovës

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecjet e drejtuara me publikun (E hapur për publikun) - Prishtinë

Shfaqje Teatrore “Ora e Vdekjes” / Kosovë

Regjia: Ilir Bokshi Dramaturge: Ulpianë Maloku, Agnesa Meholli Kostumografe: Vesa Kraja Aktorë/e: Albulena Kryeziu-Bokshi, Kushtrim Sheremeti, Adrian Morina, dhe Arben Derhemi Skenograf: Bekim Korça Kompozitor: Memli Kelmendi
20:30 – 21:30
Burgu Muze i Prishtinës, Kosovë

“Qytetet Natën”

Nga Valentina Medda / Itali
21:00 - 22:30
Ecjet e drejtuara me publikun (E hapur për publikun) - Prishtinë

MBYLLJA E FESTIVALIT PREZANTIM SPECIAL: FLAMENKO BALETI “LUXURIA”/ SPANJËFlamenko Baleti “Luxuria”/ Spanjë

Kitarë: Jordi Centeno Alfaro Bateri: Alberto Garrido Lopez Saksofon: Rafael Palomares Soriano Këngëtar: Joel Luque Muñoz Kërcimtare/regjisore: Paula Sánchez Reyes Kërcimtar/regjisor: David Gutiérrez Molina Kërcimtaret: Alicia Reyes Gambin, Andrea Amaya Berge, Maria Bardolet Garcia, Alba Soto Díaz, Estefanía Victoria Maiz Rubio Ndriçimi: Daniel Pecellín Vilar Zërimi: Marcos Prieto Cervera Menaxheri: Jaime Trancoso González
21:30 – 23:00
Teatri Kombëtar i Kosovës
Promo

FemArt 10 – Nga Revolucioni në Evolucion

From Our last edition

Femart

Through the Years

Have a look!
Edicioni i 10 i Femart Festival

F...sexism

Më shumë!

Latest News

Blog
July 21, 2022

EMOCIONE GODITËSE NË DITËN E 10-të TË FESTIVALIT FEMART

Nga Ivana Bilić Dita e 10-të e Festivalit FemArt, 23 qershor 2022, u përmbyll me emocione goditëse të kundërta në formën e saj më të pastër. Dy shfaqje, me dy…
Blog
July 21, 2022

UNË NUK JAM TEPIH – NUK DO T’I LË NJERËZIT TË ECIN MBI MUA

Nga Ivana Bilić Nëna ime ka vdekur. “Nëna ime vdiq sot. Ose ndoshta dje, nuk e di.” Kështu e nis Albert Camus romanin e tij “I huaji”. Një jehonë të…
Blog
July 21, 2022

TRUPI IM ËSHTË TOKA E VETME QË ZOTËROJ

Nga Ivana Bilić Trupi im është një tempull, një kishë, një xhami, një sinagogë. Një top akulli. Pikon. Ngadalë. Pikon. Pikon. Pikon. Kërcimtarja shtrihet. Duke pritur pikat e ujit me…
Organized by:
General Sponsor:

Donors & Partners